top of page
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • info125329

ZA MAŁE, ZA DUŻE – CZY MOJE PIERSI SĄ NORMALNE?

Zaktualizowano: 21 wrz 2023

Piersi mogą być naprawdę różne, zarówno pod względem kształtu, jak i ich rozmiaru czy konsystencji, ale najważniejsze jest to, że wszystkie są ok. W temacie biustów nie ma czegoś takiego jak „normalność”, bo każda z nas jest inna. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom zawartym w tym artykule poczujesz się lepiej w swoim ciele. Oczywiście, zaprzyjaźnienie się ze swoimi piersiami i to proces, ale uwierz nam, że jest on wart zachodu! Masz jedno życie. Warto je przeżyć w pełnym szczęściu!


Oto jak spora część społeczeństwa ogólnie postrzega „normalne piersi”A tak normalne piersi mogą wyglądać naprawdę.Nie martw się, jeśli zauważysz, że jedna pierś rozwija się szybciej niż druga. Obie w końcu mniej więcej się wyrównają, ale nigdy nie będą identyczne, tak jak identyczne nie są żadne z części naszego ciała.


Kształt i wielkość piersi

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, że nie ma czegoś takiego jak „właściwy” czy „normalny” rozmiar piersi. Każda z nas ma wyjątkowy, bo jedyny w swoim rodzaju biust i proporcje ciała. I całe szczęście! Gdybyśmy wszystkie wyglądały tak samo, życie byłoby bardzo nudne!


Twój ostateczny rozmiar piersi nie zależy od tego, kiedy zaczną one rosnąć. Ich rozwój w młodym wieku nie oznacza, że będą duże, ani że będą małe, jeśli zaczną się rozwijać później. Twoje piersi mogą rozwijać się aż do 25. roku życia, ale średnio ich wzrost trwa od 4 do 5 lat.


Zamartwianie się z powodu wielkości piersi w niczym nie pomoże, a jedynie wprowadzi cię w kiepski nastrój. Niezależnie od tego, jak duży czy mały jest twój biust, możesz czuć się z nim dobrze, wybierając biustonosze, stroje kąpielowe, a nawet ubrania, które jak najlepiej podkreślą sylwetkę.


Buduj swoją pewność poprzez aktywność w sporcie, rozwijanie swoich zainteresowań oraz poczucie humoru. Dzięki temu będziesz znać swoją prawdziwą wartość i staniesz się o wiele silniejsza, zdolna stawić czoła wszelkim wyzwaniom. Zobaczysz, że im będziesz starsza, tym będzie łatwiej. Zauważysz, że po nabraniu dystansu do twoich piersi, przestaniesz porównywać je do innych, bo twoja pewność siebie będzie się opierać na prawdziwym systemie wartości.


Od czego zależy wygląd piersi?


W początkowej fazie wzrostu piersi mają szpiczasty kształt, który może się skojarzyć z wafelkiem do loda. U niektórych dziewcząt taki już pozostanie, a u innych będzie się powiększał i zaokrąglał. W kolejnej fazie dojrzewania piersi przeważnie przybierają kształt okrągły, który z czasem u dojrzałej kobiety zmieni się kroplę, czyli piersi staną się płytsze w swojej górnej części.


Na zmianę kształtu i jędrności piersi wpływ mają dwa czynniki: starzenie genetyczne i środowiskowe. Pierwsze jest związane z cechami przekazanymi przez rodziców i nie zależy od tego, co robisz. Obserwując swoją mamę, babcię, możesz mniej więcej przewidzieć, jak będziesz wyglądać w podobnym wieku, chociaż nie zawsze pokrywa się to z rzeczywistością. Drugi czynnik zależy od stylu życia, czyli tego, co jesz, ile śpisz, czy zapewniasz swojemu organizmowi minimum aktywności fizycznej itp. Na twój biust będzie również mieć wpływ biustonosz, jaki nosisz na co dzień oraz podczas uprawiania sportu. Ważne też jest utrzymywanie stałej masy ciała ― jej gwałtowne spadki kończą się opadaniem i wiotczeniem biustu. Nie bez znaczenia są także ciąża i okres karmienia piersią, które bezpowrotnie mogą zmienić kształt piersi.


Geny


Największy wpływ na wygląd twoich piersi mają geny, które odziedziczyłaś. To one decydują, kiedy piersi zaczną rosnąć, w jakim tempie będą się rozwijać i jaką będą miały wielkość i kształt. Wszystko jest zapisane w twoim DNA.


Odżywianie


Geny nie są jedynym czynnikiem odgrywającym rolę w tym procesie. Twój sposób odżywania też ma wpływ na wielkość piersi. Regularne spożywanie dużej ilości węglowodanów, tłuszczy oraz jedzenia zawierającego hormony, takiego jak na przykład nieekologiczne produkty mleczne, może wpłynąć na niezdrowy przyrost tkanki tłuszczowej i powiększenie się piersi. Jedzenie wysokokalorycznych, przetworzonych pokarmów może spowodować gwałtowny wzrost cukru we krwi, co wpływa na podniesienie stężenia insuliny ― hormonu, który mówi twojemu ciału, by gromadzić dodatkową energię w postaci tłuszczu. W rezultacie zaczynasz przybierać na wadze, a to wpływa na wielkość twojego biustu.


Jeśli więc jesteś spragniona czegoś słodkiego, wybierz owoce, na przykład winogrona. A jeśli masz ochotę coś schrupać, zamiast chipsów sięgnij po marchewkę lub orzechy. Pamiętaj, żeby unikać fast foodów, bo to jedynie puste kalorie, odkładające się w postaci tłuszczu.


Wartym zauważenia jest fakt, że możesz przybierać i gubić na wadze równomiernie bądź nierównomiernie. Niektóre dziewczęta mogą na przykład tyć w biodrach i udach, a wielkość ich piersi nie ulega zmianie. U innych pierwsze, po czym poznam, że przytyłam, to powiększone piersi i wystający brzuch.


Przy gwałtownej zmianie masy ciała może się także zmienić kształt piersi i ich „poziom zawieszenia” na klatce piersiowej. Mogą się stać luźniejsze i zacząć opadać.


Biustonosz


Niebagatelną rolę w wyglądzie twoich piersi odgrywa to, jak o nie dbasz. Ważne w tym procesie jest noszenie dobrze dopasowanego biustonosza, który – zapewniając im właściwe podtrzymanie – zapobiega pogorszeniu się kondycji biustu.


Pewnie słyszałaś o ćwiczeniach na piękny biust. Uwaga: nie daj się na to nabrać! Możliwe, że brzmi to dla ciebie niewiarygodnie, ale w piersiach nie ma mięśni! Znajdują się one pod piersiami, na żebrach. Ich wyćwiczenie nie spowoduje jednak uniesienia biustu, bo za poziom jego „zawieszenia” i kształt odpowiedzialne są systemy stabilnych struktur więzadeł i powięzi. Te zaś powstały z tkanki łącznej. Wyobraź sobie, że są to sznurki mocujące piersi do ciała, które, układając się jak hamak, utrzymują całą tkankę piersiową i nadają piersiom kształt. Te struktury są dość wytrzymałe, ale są także elastyczne. Ulegają wydłużeniu, jeśli piersi nie są podtrzymane i zabezpieczone właściwie dobranym biustonoszem. Najważniejszą funkcją biustonosza jest bowiem zapewnienie piersiom podtrzymania. Nienoszenie biustonosza naraża je na szybsze opadnięcie, gdyż one same nie są w stanie powstrzymać siły grawitacji, pod wpływem której nieustannie pozostają.Anatomia piersi (rys. chirurg plastyczna dr Karolina Kondej)


Wiek


Z biegiem lat w piersiach zachodzą zmiany. Przekształcają się one ze struktury gruczołowej na tłuszczową, co wpływa na ich konsystencję i kształt. Twoja młoda pierś składa się w większości z tkanki gruczołowej, która nadaje jej jędrność. U dojrzałej kobiety z czasem tkanka gruczołowa zostaje zastąpiona luźniejszą już i bardziej miękką tkanką tłuszczową, co sprawia, że pierś traci jędrność i zmienia kształt z okrągłej w kroplę.


Poniższy rysunek pokazuje, jak piersi mogą zmienić położenie w ciągu lat.


Ptoza – proces opadania piersi (rys. chirurg plastyczna dr Karolina Kondej)


Hormony


Piersi podlegają wpływowi hormonów, które zmieniają ich kształt i wielkość w okresie dojrzewania czy podczas cykli miesiączkowych. W późniejszym okresie piersi będą zmieniać swój wygląd w wyniku działania hormonów w czasie ciąży, karmienia piersią oraz w trakcie przekwitania.


Miesiączka


U większości dziewcząt i kobiet przed okresem (na 3–4 dni przed) piersi stają się pełniejsze i bardziej tkliwe. Dzieje się tak na skutek działania progesteronu, który zatrzymuje wodę w organizmie, a to objawia się zwiększonym napięciem i powiększeniem piersi. Gdy zaczyna się krwawienie, spada poziom progesteronu, powodując utratę wody z organizmu i powrót piersi do wcześniejszego rozmiaru. W okresie przed samą miesiączką możesz odczuwać tkliwość piersi. Noszenie dobrze podtrzymującego biustonosza zmniejszy ból, bo zapobiegnie on przemieszczaniu się piersi.


Asymetria piersi

Czy wiesz, że jedna pierś może rosnąć szybciej niż druga? Z czasem ta mniejsza powinna mniej więcej dogonić drugą. Nigdy nie będą jednak dokładnie tej samej wielkości. Tak jak połówki twojej twarzy, dłonie, stopy czy uszy nie są identyczne, tak samo jest z piersiami. U większości kobiet jedna pierś jest większa od drugiej, w mniejszym lub większym stopniu. Nie ma w tym nic dziwnego. Rozumiemy, że może cię to martwić, ale prawda jest taka, że nie da się tego dostrzec w ubraniu.


Cylindryczne piersi
Niektóre nastolatki mogą mieć wąskie piersi od podstawy aż po brodawkę. Przeważnie są one oddalone od siebie i mają szeroką otoczkę brodawki. Ten kształt piersi nie jest wcale tak rzadki. Większość dziewczyn przyzwyczaja się do niego i znajduje biustonosze, które zaokrąglą ich


Małe piersi


Spora część dziewcząt ma małe piersi. U niektórych proces wzrostu biustu może zacząć się bardzo późno. Możliwe, że brodawki sutkowe mogą w pełni się rozwinąć, a pod nimi może znajdować się niewielka ilość tkanki piersiowej, ale nie tak duża, że trzeba nosić biustonosz. Możliwe, że przed pojawieniem się piersi zauważysz włosy łonowe i zaczniesz nawet miesiączkować. Nie martw się, jeśli tak jest w twoim przypadku. Twoje piersi nie są jeszcze gotowe i potrzebują trochę więcej czasu, by urosnąć. A być może dalej się już nie rozwiną. Pamiętaj jednak, że rozmiar piersi nie świadczy o tym, czy jesteś atrakcyjna. Każda z nas ma inne i wszystkie są okej.


Duże piersi

Obfity biust może być powodem kompleksów u młodych dziewcząt. Takie sytuacje jak przedrzeźnianie przez kolegów i koleżanki w klasie z powodu posiadania widocznie zarysowanych piersi tylko potęguje tę sytuację. Na dodatek wraz dalszym rozwojem biustu pojawiają się dolegliwości, takie jak bolesne wrzynanie się ramiączek w ramiona, odparzenia między i pod piersiami oraz garbienie się, bo ciężkie, źle podtrzymane niewłaściwie dobranym stanikiem piersi „ściągają” ciało w dół.


Dodatkowym problemem może być uprawianie sportu, gdyż bieganie w codziennym staniku, którego konstrukcja nie jest wystarczająca, by powstrzymać gwałtowne ruchy biustu, powoduje niemiłosierny ból, a kołysanie piersi – równie wielkie zawstydzenie.


Duży biust przeważnie oznacza problem ze znalezieniem właściwego biustonosza, bo te sprzedawane w sieciówkach nie oferują skali rozmiarowej dopasowanej do potrzeb ciała dojrzewającej dziewczynki z większym biustem. W większości wypadków w takich biustonoszach wymagany jest wąski obwód stanika i większe miseczki. Takie kombinacje rozmiarowe dostępne są jedynie w bieliźnianych sklepach brafittingowych. Tam też możesz liczyć na bezpłatną konsultację profesjonalnej brafitterki, która pomoże dobrać ci rozmiar i właściwą konstrukcję, która uniesie twój biust, odciąży ramiona, ładnie ukształtuje piersi i zbalansuje całą sylwetkę, odkrywając i podkreślając linie talii. Profesjonalistka wyjaśni ci też, jaki biustonosz najlepiej się sprawdzi do jakich sytuacji. KLIKNIJ TUTAJ i odnajdź swój lokalny sklep brafittingowy, którego brafitterki są naszymi wolontariuszkami.


Więcej o swoich piersiach znajdziesz w naszej bezpłatnej BIUSTOapce!

Po porady na temat doboru biustonoszy, pobierz naszą bezpłatną aplikację mobilną – BIUSTOapkę! Wystarczy, że klikniesz bezpośrednio w ikonkę systemu IOS lub Android.

Więcej o BIUSTOapce znajdziesz TUTAJ.


Wesprzyj biustopozytywną rewolucję!

Jeżeli uważasz, że budowanie w nastolatkach i młodych kobietach zdrowych nawyków dbania o piersi jest ważne, wesprzyj nasze działania wpłacając darowiznę!


Pozyskane środki pomogą nam pokryć koszty związane z bieżącym utrzymaniem BIUSTOapki i z wydrukiem bezpłatnych podręczników rozdawanych przez nasze wolontariuszki w szkołach. Ułatwią nam one także realizowanie naszej misji oraz pozwolą rozszerzać działalność fundacyjną o nowe projekty promujące BIUSTOpozytywność! Za każde, nawet najmniejsze wsparcie serdecznie dziękujemy!


Zaproś nas do szkoły

Jeśli chciałabyś, aby nasza fundacja zawitała do twojej szkoły i przeprowadziła bezpłatną BIUSTOpogadankę, budującą zdrowe nawyki dbania o piersi, daj nam znać, a my przedstawimy dyrekcji i rodzicom program warsztatów oraz znajdziemy lokalną wolontariuszkę, która przeprowadzi zajęcia w twojej szkole.

Z takiego spotkania ty i twoje koleżanki poznacie odpowiedzi na pytania:

· Kiedy mój biust zacznie lub przestanie rosnąć? Czy rozmiar moich piersi się wyrówna?

· Czy moje piersi są za małe, czy za duże?

· Od kiedy powinnam nosić swój pierwszy biustonosz?

· Jaki krój stanika jest dla mnie właściwy?

· Jak rozpoznać dobrze dopasowany stanik?

· Jak poprawnie zakładać stanik?

· Czy antyprespiranty, opalanie, siniaki, fale radiowe lub noszenie źle dobranego stanika może spowodować raka piersi?

· Czy duży biust zwiększa ryzyko raka piersi?

· Co mogę zrobić, by mieć zdrowe piersi?

· Jak poprawnie wykonać samobadanie?


Pozdrawiamy Cię biustopozytywnie J

Zespół Wsparcie na Starcie


Źródło artykułu: Izabela Sakutova, Pokochaj Swoje Piersi BIUSTOpozytywny podręcznik dla dziewcząt i ich mam / 2022


76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page