top of page
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • info125329

Co mają wspólnego piersi z winogronem?

Często słyszymy, że nie macie pojęcia jak wykonać samobadanie, bo nie wiecie czego tak naprawdę szukać w piersiach. Aby być w stanie wyjaśnić ten temat, wpierw musisz zrozumieć budowę piersi i jak wyczuwalne w dotyku są ich poszczególne struktury.


Pierś nie jest idealnie gładka


Wyobraź sobie, że pierś to kiść winogron. Najgrubsze łodygi, za które normalnie chwytasz kiść są umieszczone tam, gdzie jest brodawka sutkowa. Drobne łodyżki to przewody, którymi podczas laktacji płynie mleko. Masz je niezależnie od tego, czy zajdziesz w ciążę, czy nie. Łodyżki łączą się z poszczególnymi winogronami, czyli zrazikami gruczołu piersiowego (płacikami), które produkują mleko. W piersi istnieje od piętnastu do dwudziestu takich kiści winogron, zwanych inaczej płatami, których łodyżki zbiegają się w brodawce sutkowej. A teraz wyobraź sobie, że te kiście winogron zalewasz galaretką, która odpowiada strukturom podtrzymującym piersi.Wszystkie piersi z natury mają nierówności wyczuwalne w dotyku. Im gęstsza jest tkanka, która je tworzy, tym będą one wyraźniejsze. „Ukształtowanie terenu” piersi można przyrównać do łańcucha górskiego pełnego szczytów i dolin pokrytych warstwą śniegu, czyli tkanką tłuszczową. Kiedy dotkniesz piersi, w pierwszej kolejności poczujesz miękkość śniegu (tkankę tłuszczową), a po głębszym nacisku wyczujesz twardsze szczyty gór, pomiędzy którymi są doliny.


Jak w dotyku rozpoznać guza?


Struktury naturalnie występujące w piersiach mają konsystencję mięsistego owocu winogron, kiedy guzki będące zmianami nowotworowymi w dotyku przypominają twardy kamyk.


SAMOBADANIE


Od kiedy zacząć?


Jeśli nie podoba ci się pomysł samobadania własnych piersi, wiedz, że nie jesteś w tym odczuciu osamotniona. Wiele dziewcząt i kobiet martwi się, że nie mają pojęcia, jak i kiedy je wykonać i czego tak naprawdę mają szukać. Wiele dziewcząt twierdzi, że wszystko wydaje się jednym wielkim zgrubieniem i ciężko jest im się zorientować, co jest normalne, a co nie.


Jeśli zaczniesz od teraz wykonywać comiesięczne samobadanie, poznasz dokładnie swoje piersi i będziesz wiedzieć, które „szczyty gór” zawsze w nich są. Poznasz mapę swoich piersi. Celem samobadania jest zwyczajne poznanie „ukształtowania terenu” twoich piersi i poznanie wszelkich występujących w nich zgrubień, aby szybko namierzyć jakiekolwiek zmiany. Poprzez wykonywanie regularnego samobadania w dorosłym życiu będziesz w stanie jako pierwsza znaleźć nowe zgrubienia, jeśli takie się pojawią i szybko zareagować, jeśli wyczujesz coś nowego, czego wcześniej w twojej piersi nie było. Specjaliści są zdania, że samobadanie piersi to najlepszy sposób na wczesne wykrycie zmian.
Samobadanie krok po kroku


Zdrowe piersi powinny być samobadane raz w miesiącu. Samobadanie najlepiej wykonuj po miesiączce. Lekarze zalecają moment pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu, ale aby nie zamotać się w obliczeniach, najlepiej ustal sobie, że wykonujesz samobadanie zaraz po okresie. Piersi są wtedy najmniej grudkowate i wrażliwe, więc o wiele łatwiej uniknąć pomyłki.


Nie martw się, nie musisz pamiętać o tych ważnych datach, ustaw przypominajkę samobadania w BIUSTOapce, którą pobierzesz TUTAJ, a apka sama przypomni Ci, że to najlepszy czas na samobadanie! 😊


Samobadanie zajmie ci zaledwie 3–5 minut, ale zapewni komfort psychiczny, że twoje piersi są zdrowe. Jeśli wyczujesz coś innego niż zwykle, coś czego tam wcześniej nie było, umów się zapobiegawczo na wizytę do lekarza.


Samobadanie możesz wykonać przed lustrem, pod prysznicem lub w łóżku.

Przed lustrem:

1. Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze czy teksturze skóry. Zaobserwuj, czy skóra się nie marszczy oraz czy widzisz jakieś wgłębienia, których wcześniej nie było. Czy brodawki wyglądają tak jak zawsze, czy skierowane są w tym samym kierunku?
2. Oprzyj ręce na biodrach, naciśnij nimi na tułów, napnij klatkę piersiową i przeprowadź takie same obserwacje.

3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich wydzielina. W wyniku ściśnięcia może zdarzyć się, że wypłynie z nich wydzielina, bo w przewodach mlekowych zawsze znajduje się niewielka ilość płynu. Płyn nigdy nie powinien się jednak sączyć sam, bez dotykania brodawki. Jeśli zauważysz, że plami ci biustonosz lub piżamę, skonsultuj się z lekarzem.
Następnie kontynuuj samobadanie piersi pod prysznicem, na namydlonej skórze, abyś łatwiej mogła wyczuć ewentualne zmiany:


1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi, aby jak najbardziej rozpłaszczyć pierś. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi po najszerszym jej obwodzie, zmierzając do brodawki, naciskaj opuszkami trzech środkowych palców (wskazującego, środkowego i serdecznego) i zataczaj nimi w każdym miejscu piersi drobne kręgi. Te ruchy wykonuj najpierw przy lekkim ucisku, a następnie, w tym samym punkcie piersi, powtórz je ze zwiększonym uciskiem.2. Płynnie przesuń trzy palce do następnego punktu, starając się nie ominąć żadnego miejsca.3. Zbadaj również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.4. Tak samo skontroluj drugą pierś i pachę. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień, których wcześniej tam nie było.
Możesz również przeprowadzić samobadanie piersi po kąpieli, leżąc w łóżku:

1. Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Na palce nałóż balsam. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy, które opisałam przy samobadaniu pod prysznicem. Powtórz to samo z drugą piersią.

2. Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę.


Rodzaje ruchów przy samobadaniu piersi


Szczerze mówiąc, nie ma jednej właściwej metody wykonywania samobadania. Niezależnie, w jaki sposób zdecydujesz się je zrobić, najważniejsze jest to, żeby działo się to regularnie i dokładnie. Staraj się nie opuszczać żadnego fragmentu tkanki piersiowej. Celem jest poznanie, co da twoich piersi jest NORMALNE, żebyś mogła rozpoznać na wczesnym etapie ewentualne zmiany. Pamiętaj tylko, aby co miesiąc używać tego samego sposobu. Dzięki temu w twoich palcach wykształci się nieświadoma pamięć struktury twoich piersi.

Oto podpowiedzi najpopularniejszych ruchów rekomendowanych przy samobadaniu piersi.


Ruchy będące koncentrycznymi okręgami − zacznij od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym trzema środkowymi palcami małe kółka i przesuwając je ruchem spiralnym, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do brodawki.Ruchy promieniste − wyobraź sobie, że twoja pierś to zegar. Podziel pierś na tarczę zegara i zataczając niewielkie koła, przesuwaj trzy środkowe palce od brodawki w kierunku godziny 12.00, a następnie 1.00, 2.00, 3.00 itd. W ten sposób zbadaj całą pierś.Ruchy w górę i w dół − podziel pierś na pionowe paski i przesuwaj po nich trzema środkowymi palcami na przemian do góry do dołu, zataczając małe koła.Do zapamiętania


  1. Poznaj, co dla twoich piersi jest normalne.

Świadomość zdrowia piersi to nic innego niż pewność, że wiesz, co jest normalne dla twoich piersi. W ciągu cyklu zachodzą w nich ciągłe zmiany. Dlatego każdego miesiąca będą się one naturalnie zmieniać. Ważne, aby poznać, co jest dla twoich piersi naturalne, aby w razie czego szybko wykryć ewentualne, nowo pojawiające się nieprawidłowości.


2. Patrz i obserwuj

Wiele oznak i objawów to zmiany, które zauważysz, tylko bazując na wyglądzie piersi. Dlatego podczas samobadania należy dokładnie obejrzeć piersi. W tym celu skorzystaj z lustra.


3. Sprawdzaj regularnie

Spraw, aby samobadanie było twoim comiesięcznym nawykiem. Wykonuj je po miesiączce. Sprawdzając piersi regularnie, będziesz pewna tego, co jest dla twoich nich normalne, jak powinnaś je odczuwać i jak powinny wyglądać. Dzięki temu będziesz w stanie rozpoznać ewentualne nietypowe zmiany pomiędzy samobadaniami. Nie martw się, jeśli na początku poczujesz się niepewnie, dotykając swoich piersi. Po kilku razach nabierzesz pewności w wykonywaniu samobadania.


4. Sprawdź okolice obojczyka i pod pachami

Tkanka piersiowa nie znajduje się tylko w piersi. Rozciąga się ona od okolic obojczyka aż pod pachą, więc za każdym razem należy sprawdzić cały obszar. To samo dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
NATURALNE ZMIANY W PIERSIACH


Mimo że dziewczęta i kobiety powinny być świadome nietypowych zmian zachodzących w piersiach, pamiętaj, że istnieje wiele naturalnych czynników, które mogą wpływać na ich rozmiar, wygląd i wrażliwość czuciową.


Hormony


Twoje piersi będą się zmieniać przez całe życie. U niektórych kobiet mogą się zmieniać co miesiąc. Większość zmian w piersiach jest związana z cyklem miesiączkowym i hormonami. Zmiany te zwykle będą się pojawiać tuż przed miesiączką, ale później powinny się ustabilizować. W tym czasie możesz odczuwać ból piersi, obrzęk lub ich powiększenie – wszystko to jest całkowicie normalne. Jeśli objawy utrzymują się po miesiączce, skontaktuj się z lekarzem.


Wygląd piersi


Piersi występują w różnych kształtach i rozmiarach i mogą mieć odmienny wygląd. Tak jak pisałam wcześniej, biust może się rozwijać aż do 25. roku życia, w związku z tym w twoim wypadku piersi będą się jeszcze zmieniać. Po okresie dojrzewania także będą pod wpływem zmian, jednak zachodzących o wiele wolniej. Piersi mogą być duże lub małe, ale ich rozmiar nie wpływa na ryzyko raka piersi. Możesz mieć niesymetryczne piersi, co jest w porządku, jeśli zawsze tak było. Sutki mogą mieć różne zabarwienie i rozmiary oraz mogą być skierowane w różnych kierunkach. Mogą również rosnąć wokół nich włosy. Nie ma się czym martwić, bo to naturalne u wielu kobiet.


Guzkowate piersi


Niektóre piersi mają budowę grudkowatą. Czasami mogą pojawić się w nich niegroźne guzki, które potem same znikają. Nie zwiększają one ryzyka raka piersi. Istnieją różne rodzaje guzków piersi, które można również nazwać torbielami. To „łagodne” guzki, co oznacza, że ​​są nieszkodliwe i nie spowodują raka. Czasami mogą sprawiać ból, szczególnie jeśli zmieniają swój rozmiar w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Napełniająca się płynem torbiel może uciskać na otaczającą tkankę piersiową.


Jeśli guzek wróci lub pojawi się nowy, zawsze konsultuj to z lekarzem i oczywiście regularnie samobadaj swoje piersi. Jeśli masz guzkowatą budowę piersi, kluczem jest rozeznanie, które guzki zawsze występują w twoich piersiach – właśnie poprzez regularne samobadanie. Zawsze wtedy zauważysz, jeśli coś nowego pojawi się w piersiach.


Więcej o samobadaniu znajdziesz w naszej bezpłatnej BIUSTOapce!


Pobierz BIUSTOapkę


Wystarczy, że klikniesz bezpośrednio w ikonkę systemu IOS lub Android.


Więcej o BIUSTOapce znajdziesz TUTAJ.

Wesprzyj biustopozytywną rewolucję!Jeżeli uważasz, że budowanie w nastolatkach i młodych kobietach zdrowych nawyków dbania o piersi jest ważne, wesprzyj nasze działania!


Pozyskane środki pomogą nam pokryć koszty związane z bieżącym utrzymaniem BIUSTOapki i z wydrukiem bezpłatnych podręczników rozdawanych przez nasze wolontariuszki w szkołach. Ułatwią nam one także realizowanie naszej misji oraz pozwolą rozszerzać działalność fundacyjną o nowe projekty promujące BIUSTOpozytywność! Za każde, nawet najmniejsze wsparcie serdecznie dziękujemy!

Zaproś nas do szkoły

Jeśli chciałabyś, aby nasza fundacja zawitała do twojej szkoły i przeprowadziła bezpłatną BIUSTOpogadankę, budującą zdrowe nawyki dbania o piersi, daj nam znać, a przedstawimy dyrekcji i rodzicom program warsztatów.


Z takiego spotkania ty i twoje koleżanki poznacie odpowiedzi na pytania:

· Kiedy mój biust zacznie lub przestanie rosnąć?

- Czy rozmiar moich piersi się wyrówna?

· Czy moje piersi są za małe, czy za duże?

· Od kiedy powinnam nosić swój pierwszy biustonosz?

· Jaki krój stanika jest dla mnie właściwy?

· Jak rozpoznać dobrze dopasowany stanik?

· Jak poprawnie zakładać stanik?

· Czy antyprespiranty, opalanie, siniaki, fale radiowe lub noszenie źle dobranego stanika może spowodować raka piersi?

· Czy duży biust zwiększa ryzyko raka piersi?

· Co mogę zrobić, by mieć zdrowe piersi?

· Jak poprawnie wykonać samobadanie?


Źródło: Izabela Sakutova, Pokochaj Swoje Piersi BIUSTOpozytywny podręcznik dla dziewcząt i ich mam / 2022

3521 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page