top of page
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • info125329

JAK WYBRAĆ PIERWSZY BIUSTONOSZ DLA TWOJEJ CÓRKI? - PORADY BRAFITTERKI.

Zaktualizowano: 21 wrz 2023

JAK I KIEDY DOBRAĆ PIERWSZY BIUSTONOSZ DLA DZIEWCZYNKI?

Dobór pierwszego biustonosza jest niezwykle ważny. Na etapie wzrostu piersi bywają bardzo tkliwe, dlatego już od samego początku powinny być odpowiednio zabezpieczone poprzez noszenie dobrze dobranego biustonosza. Zminimalizuje on ból i zapewni utrzymanie piersi w dobrej kondycji.


Po co nosić stanik?

Główną rolą biustonosza jest podtrzymanie piersi i zasłonięcie ich, dzięki czemu czujesz się o wiele bardziej komfortowo w swoich ubraniach. Stanik zapobiegnie na przykład krępującemu odstawaniu przez koszulkę brodawek sutkowych. Poza tym, kiedy rosną piersi i bywają wyjątkowo wrażliwe, podskakiwanie po prostu boli. Dobrze dopasowana bielizna ustabilizuje twój biust i sprawi, że będziesz się czuła wygodnie.

Niezależnie od tego jaki masz biust – mały, średni, a może duży, każdy potrzebuje podtrzymania, które zapewnia dobrze dobrany biustonosz. Części twojego ciała, takie jak nogi czy ręce, mają wewnętrzną strukturę dającą im podtrzymanie, czyli kości i mięśnie. W piersiach ich jednak nie ma. Skóra pokrywająca piersi daje im pewne podtrzymanie, ale tak naprawdę za ich kształt i naturalne umiejscowienie na klatce piersiowej odpowiada system specjalnych struktur więzadeł i powięzi, które możesz przyrównać do sznurków tworzących hamak dla tkanki piersiowej.

Właśnie ten hamak nadaje piersiom kształt. Sznurki tworzące go są bardzo mocne. Nie można ich zerwać, nawet jeśli bez użycia stanika wykonywałabyś ekstremalne sporty. Są jednak elastyczne i ulegają rozciąganiu, jeśli nie zabezpieczysz dobrze piersi na co dzień za pomocą dobrze dobranego biustonosza. Brak stabilizacji i podtrzymania może narazić je na zmianę kształtu i stopniowe opadanie.


Czy już powinnam nosić biustonosz?

Wybór pierwszego stanika to ważny moment – symbol tego, że stajesz się kobietą. Być może nie możesz doczekać się tej chwili, bo twoje koleżanki już noszą staniki. A być może będziesz czuć się skrępowana tym, że to już czas.

Kiedy pierwszy biustonosz? Nie ma ściśle określonego wieku, w którym powinnaś mieć dobrany pierwszy stanik. To sprawa bardzo indywidualna. W przypadku niektórych dziewcząt może się okazać, że będą go potrzebować już w wieku 8-10 lat, podczas gdy inne w późniejszym okresie.

Czas na pierwszy biustonosz jest wtedy, kiedy poczujesz się niekomfortowo z tym, że twoje brodawki sutkowe odstają przez ubrania.


Jaki krój pierwszego biustonosza jest najlepszy?
PIERWSZY STANIK – TBM 120 KEY
PIERWSZY STANIK - TBC122, KEY


Na pierwszym etapie wzrostu twoje piersi są zbyt małe na prawdziwy biustonosz, więc świetnym rozwiązaniem dla ciebie będzie bawełniany, bezszwowy, obcisły top (bluzka odcinana bod biustem). To też świetne rozwiązanie, kiedy twoje koleżanki noszą już staniki, a ty jeszcze czekasz by piersi urosły. Taki top pozwoli ci nie odstawać od grupy oraz oswoić się z noszeniem biustonosza, by z czasem, kiedy piersi zaczną się zarysowywać i ich rozmiar będzie większy, przejść na noszenie prawdziwych staników z wydzielonymi miseczkami. Wtedy wymienisz top na inne fasony.

Dla kondycji twoich piersi niesamowicie ważne jest to, żeby podtrzymywać je już od momentu, kiedy zaczynają rosnąć. Noszenie biustonosza w początkowych fazach rozwoju piersi to świetny sposób na wyrobienie w sobie pozytywnych nawyków bieliźnianych na całe życie.

Poniżej prezentujemy propozycje biustonoszy dla nastolatek:


STANIK DLA NASTOLATKI – FREEDOM, CLEO BY PANACHE

STANIK DLA NASTOLATKI – LYZY, PANACHE


STANIK DLA NASTOLATKI – JASMINE, PANACHE

STANIK DLA NASTOLATKI – CARI, PANACHE

STANIK DLA NASTOLATKI – FAITH, CLEO BY PANACHE

STANIK DLA NASTOLATKI – FREEDOM, PANACHE


STANIK DLA NASTOLATKI – PANACHE SPORT BEZFISZBINOWY


STANIK DLA NASTOLATKI – PANACHE SPORT BEZFISZBINOWY


STANIK DLA NASTOLATKI – PANACHE SPORT NA FISZBINIE


Gdzie kupić pierwszy biustonosz?

Najlepiej udaj się do brafitterki. Jeśli nigdy nie byłaś na takiej konsultacji, poproś mamę, starszą siostrę lub przyjaciółkę, aby poszła z tobą. Obecność kogoś bliskiego, komu ufasz, doda ci otuchy.

Brafitterka to kobieta, która ma doświadczenie i odpowiednią wiedzę w dobieraniu biustonoszy. Jej praca polega na tym, aby doradzać, a nie oceniać. Na co dzień widzi wiele biustów, którym pomaga dobrać wygodne, dobrze dopasowane staniki, więc nie ma powodu, by czuć przed nią zawstydzenie.

Przed wybraniem się na spotkanie z brafitterką, spróbuj zorientować się, gdzie w okolicy znajduje się profesjonalny salon bielizny świadczący taką usługę i dysponujący szerokim wachlarzem rozmiarów biustonoszy. Aby spotkanie przebiegło jak najbardziej komfortowo, najlepiej wcześniej umówić się na konkretny dzień i godzinę. My polecamy sklepy z bielizną, których brafitterki działają jako wolontariuszki naszej fundacji. Zlokalizowane są one na terenie całej Polski. Tu znajdziesz adresy ich sklepów.

Dobór odpowiedniego rozmiaru biustonosza jest bardzo indywidualny. Dlatego nie trzymaj się sztywno tabelek, bo każda z nas ma inną budowę, inny kształt i rozłożenie piersi na klatce piersiowej i w związku z tym odmienne wymogi co do doboru biustonosza. Tabele nie uwzględniają również faktu, że rozmiar może być inny nawet w obrębie tej samej marki – w zależności od rodzaju użytego materiału (jedne biustonosze są wykonane ze ścisłych, inne z rozciągliwych), fasonu czy nawet koloru (ciemne staniki są przeważnie ciaśniejsze, bo ciemny barwnik ma tendencję do kurczenia materiału!) ten sam rozmiar może mieć inną pojemność miseczki i ściśliwość w obwodzie pod biustem.

Brafitterka nie tylko przyniesie ci kilka biustonoszy do przymiarki i sprawdzi, czy są dobrze dopasowane. Wyjaśni też, jak poprawnie zakładać stanik, po czym poznać, że wyrosłaś z rozmiaru, jakie biustonosze i konstrukcje pasują do twoich piersi, z jakimi ubraniami nosić jakie fasony i jak dbać o biustonosze, by służyły Ci w dobrej kondycji na dłużej.

Na czas zakładania biustonosza brafitterka nie musi być z tobą obecna w przymierzalni. Śmiało możesz poprosić, aby poczekała na zewnątrz i zawołać ją ponownie, gdy będziesz gotowa na sprawdzenie czy biustonosz jest dla ciebie dobrze dobrany!


Pobierz BIUSTOapkę


Po więcej porad na temat doboru biustonoszy, pobierz naszą bezpłatną aplikację mobilną – BIUSTOapkę! Wystarczy, że klikniesz bezpośrednio w ikonkę systemu IOS lub Android.


Więcej o BIUSTOapce znajdziesz TUTAJ.


Wesprzyj biustopozytywną rewolucję!

Jeżeli uważasz, że budowanie w nastolatkach i młodych kobietach zdrowych nawyków dbania o piersi jest ważne, wesprzyj nasze działania!


Pozyskane środki pomogą nam pokryć koszty związane z bieżącym utrzymaniem BIUSTOapki i z wydrukiem bezpłatnych podręczników rozdawanych przez nasze wolontariuszki w szkołach. Ułatwią nam one także realizowanie naszej misji oraz pozwolą rozszerzać działalność fundacyjną o nowe projekty promujące BIUSTOpozytywność! Za każde, nawet najmniejsze wsparcie serdecznie dziękujemy!


Zaproś nas do szkoły

Jeśli chciałabyś, aby nasza fundacja zawitała do twojej szkoły i przeprowadziła bezpłatną BIUSTOpogadankę, budującą zdrowe nawyki dbania o piersi, daj nam znać, a przedstawimy dyrekcji i rodzicom program warsztatów.

Z takiego spotkania ty i twoje koleżanki poznacie odpowiedzi na pytania:

· Kiedy mój biust zacznie lub przestanie rosnąć? Czy rozmiar moich piersi się wyrówna?

· Czy moje piersi są za małe, czy za duże?

· Od kiedy powinnam nosić swój pierwszy biustonosz?

· Jaki krój stanika jest dla mnie właściwy?

· Jak rozpoznać dobrze dopasowany stanik?

· Jak poprawnie zakładać stanik?

· Czy antyprespiranty, opalanie, siniaki, fale radiowe lub noszenie źle dobranego stanika może spowodować raka piersi?

· Czy duży biust zwiększa ryzyko raka piersi?

· Co mogę zrobić, by mieć zdrowe piersi?

· Jak poprawnie wykonać samobadanie?


201 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page